Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Nawigacja w Total Commader

    W Total Commanderze najwygodniej jest skorzystać z klawiatury, by obsługiwać program i zarządzać plikami. Dla przyzwyczajonych do myszki może na początku wydawać się to może dziwne, ale jest to bardzo efektywne rozwiązanie.

     Przy przemieszczaniu się po kolejnych katalogach lub plikach korzystamy ze strzałek na klawiaturze oraz klawisza enter do wchodzenia do katalogów oraz do uruchamiania programów. Możemy wcisnąć enter również na plikach np. muzycznych, obrazkach czy filmach a uruchomi się skojarzony z nimi program.

Między lewą a prawą stroną przeskakujemy za pomocą tabulatra na klawiaturze. Zauważmy, że możemy poruszać się nawet po spakowanych plikach takich jak .zip, czy .rar itp.

Podgląd/edycja plików tekstowych

     Pliki tekstowe możemy w łatwy i komfortowy sposób przeglądać i edytować za pomocą Total Commandera. Wystarczy najechać na dany plik tekstowy i nacisnąć klawisz F3, by go przeglądać, gdy zaś chcemy go edytować to naciskamy F4. Po edycji naciskamy F2, by zapisać, lub przy zamykaniu pliku w okienku pytającym czy zapisać dajemy "tak" lub "nie".

Kopiowanie i przenoszenie plików/katalogów

     By skopiować coś z jednego miejsca na drugie wystarczy wejść po jednej stronie na miejsce docelowe przejść do plików, które mają być skopiowane i je zaznaczyć insertem pojedynczo, lub całościowo ctrl+a, lub gwiazdką na klawiaturze numerycznej a następnie będąc po tej samej stronie co zaznaczone pliki/katalogi nacisnąć F5 dla kopiowania lub F6, gdy chcemy przenieść obiekty, czyli usunąć z jednego miejsca a wgrać w inne.

Tworzenie plików tekstowych

    Wciskamy shift+F4 i w okienku, które się pojawi wpisujemy nazwę pliku. Następnie otwiera się prosty edytor tekstu. Po napisaniu zapisyjemy go poprzez F2, lub przy zamykaniu zostaniemy zapytani czy zapisać. Gdy wybierzemy opcję "tak" plik zawartość pliku zostanie zapisana.

Kompresowanie plikow

    Aby skompresować wiele plików/katalogów wystarczy je zaznaczyć a następnie nacisnąć alt+F5 i dać enter. Zaznaczone pliki i katalogi zostaną skompresowane i umieszczone w jednym pliku po drugiej stronie.

Jak rozpakować skompresowany plik

    By rozpakować spakowany plik wystarczy wejść do niego i przegrać jego zawartość na drugą stronę lub wejść na niego i nacisnąć alt+F9. Zostanie on rozpakowany po przeciwnej stronie - warto więc utworzyć tam np. katalog, by nie zrobić sobie śmietnika z dysku w przypadku większej ilości plików...

Operacje tekstowe - operacje dosowe

    Operacje dosowe możemy wykonać w bardzo prosty sposób, gdyż wpisujemy je w dolnym okienku programu.

Powtarzanie ostatnio wykonanej operacji tekstowej:
By powtórzyć ostatnio wykonaną operację tekstową wystarczy nacisnąć ctrl+e, lub rozwinąć z dolnego menu listę ostatnio wykonywanych operacji tekstowych i kliknąć na wybranej.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl