Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Relacyjna baza danych SQLite

     SQLite jest relacyjną bazą danych, która nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania w postaci dodatkowego serwera baz danych. Dzięki czemu otrzymujemy potężne narzędzie ułatwiające pracę programiście oraz uniezależnienie się od ilości baz danych dostępnych na serwerze.

     SQLite jest lekką bazą, która działa jako rozszerzenie do języka PHP co jest niezwykle korzystne w przypadku niedużych skryptów, gdzie do tej pory były używane pliki w których samemu trzeba było oprogramować cały mechanizm zarządzania danymi. Ci, którzy musieli oszczędzać na bazach danych dzięki SQLite powinni odczuć ulgę i część swoich rozwiązań przenieść na tą bazę.

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest to, że gdy wgrywamy stronę opartą na tym mechaniźmie nie trzeba się martwić konfiguracją bazy, jej zgraniem do pliku w formie zapytań sql a następnie utworzeniu na nowo bazy na serwerze i wgraniu tych danych na ten serwer co niekiedy bezproblemowo nie przechodziło. By zgrać stronę opartą o SQLite z lokalnego serwera na serwer w sieci wystarczy tylko zgrać pliki i powinno być ok. Przy drobnych stronkach i tam gdzie potrzebujemy minimalnego czasu traconego na postawienie nowej strony jest to niewątpliwą zaletą.

We wszczśniejszych wersjach PHP nie było już tak łatwo ale od PHP 5 Baza SQLite jest dostępna standardowo jako standardowe rozszerzenie. Tak się składa, że PHP 5 to już od dawna standard, więc nie powinno być problemów jej niedostępnością.

Gdzie są przechowywane bazy danych w SQLite?
      Bazy danych w SQLite przechowywane są w postaci plików na serwerze obok plików ze skryptami, obrazkami, muzyką. Po prostu samy ustalamy, gdzie ma być plik z bazą. Warto więc zaszyć ją głęboko, by nikt łatwo się do niej nie dostał i nadać mu nazwę nie do rozpoznania.

W dalszych artykułach spróbujemy przybliżyć jak tworzyć nowe bazy oraz w jaki sposób się z nimi łączyć i z nich korzystać za pomocą skrytptów PHP. Zapraszamy już wkrótce...


copyright © Pcwiedza.pl