Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Wrzucanie plików na serwer

     Połączenie FTP umożliwia operacje na odległym serwerze. Przydaje się gdy wystąpi potrzeba wrzucić pewną ilość plików na serwer, np. stronę WWW na serwer. Wówczas najlepiej jest wykorzystać program FTP. Godnym polecenia jest właśnie Total Commander.

    Łączenie z serwerem nie jest trudne. Wystarczy znać na niego namiary wpisać go do Total Commandera, połączyć i już jesteśmy na serwerze. Teraz możemy wgrywać lub kasować z niego pliki/katalogi.

Dodajemy nowe połączenie FTP

Klikamy na ikonce FTP, lub też z menu Sieć->FTP Połączenie...

Następnie w tym okienku dajemy "Nowe połączenie" a tam uzupełniamy kolejne pola:

  • sesja nazwa połączenia - wymyślamy ją sami
  • nazwa hosta - podana nazwa serwera
  • użytkownik
  • hasło - UWAGA!!! - tu go nie wpisuj na stałe! - Jest to bardzo niebezpieczne. Gdyż gdy je wpiszemy na stałe, wówczas nie trzeba znać hasła, by się zalogować na serwer. Wystarczy zgrać plik wcx_ftp.ini z katalogu Windows, by przenieść ustawienia serwera na inny komputer i tam też będzie działało bez wpisywania hasła! Dlatego nigdy nie wpisuj tu hasła na stałe, tylko za każdym razem przy łączeniu.
  • możemy zaznaczyć użyj trybu pasywnego, gdyby połączenie nie działało

Teraz dajemy OK i mamy nowe połączenie FTP zapisane. Teraz należy na nie kliknąć i dać Połącz. Zostaniemy zapytani o hasło i już jesteśmy na serwerze WWW!

Wrzucanie plików na serwer przez FTP

    Teraz możemy wgrywać/zgrywać/usuwać pliki/katalogi na serwer lub z serwera. Jak wgrać plik na serwer? Wystarczy przejść na niego lub zaznaczyć ich kilka np. insertem a następnie skopiować za pomocą klawisza F5 na drugą stronę.

Uwaga! Co z plikami ukrytymi?

W przypadku korzystania z połączeń FTP warto zaznaczyć opcję, by pliki systemowe i ukryte były widzoczne, gdyż przez to możemy mieć później probelmy ze stroną, bo te pliki mogą się nie wgrać na serwer. Pamiętajmy o tym!

By je włączyć należy z menu górnego wybrać: Konfiguracja->opcje->Wyświetlanie->Pokaż pliki ukryte/systemowe - zaznaczyć.

Dodatkowo w opcjach FTP wybieramy z górnego menu - Sieć->FTP Pokaż ukryte pliki.

Od tej pory nie powinno być problemów z dziwnie znikającymi plikami...

co jeśli nie widać ukrytych plików na serwerze?

Zmiana atrybutów plików na serwerze


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl