Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Program do tworzenia newslettera, gazetki Scribus

Jak efektywnie tworzyć gazetkę, biuletyn newsletter?
      Opiszemy znakomity program, który sprawi, że tworzenie newsletterów, gazetek, które zlecił nam szef, lub sami zaplanowaliśmy stanie się dużo łatwiejsze a efekt końcowy, wygląd naszej gazetki nie będzie odbiegał od profesjonalnych gazet.

     Gdy potrzebujemy utworzyć zwarty dokument w formie gazetki, newslettera czy też biuletynu i próbujemy go stworzyć w standardowym edytorze tekstu to nasza cierpliwość jest wystawiona na wielką próbę. Sam nieraz tworzyłem różne dokumenty i kiedy po raz kolejny po dopisaniu czasem nawet tylko kilku znaków obrazki, akapity i inne elementy w późniejszym tekście przesuwały się burząc cały porządek dokumentu i znów masę późniejszych stron dokumentu trzeba było przeglądnąć i poprawiać od nowa.

Od czasu, gdy udało mi się opanować program umożliwiający składanie tekstu DTP Scribus, który na dodatek jest zupełnie darmowy - tworzenie dokumentów w stylu gazetka, czy biuletyn stało się o wiele łatwiejsze i kosztuje znacznie mniej nerwów, które wynikały z nieustannej walki o ładny i jednostajny układ dokumentu.

Generalnie edytory tekstu służą raczej do pisania tekstów i redagowania i choć możliwe jest stworzenie tam gazety, to jednak profesjonalny program DTP znacznie ułatwi nam życie i proszę wierzyć, że jest też łatwy do opanowania.
Z reguły gdy chcemy opanować jakiś program to warto stworzyć w nim konkretny, rzeczywisty projekt a wówczas można powiedzieć, że umiemy już bardzo dużo. Kolejne przyjdą nam już dużo łatwiej a wiedza ta będzie procentowała w przyszłych projektach.

Do głównych zalet Scribusa możemy zaliczyć:

  • elegancki i stabilny układ strony - nie ma obawy, że dodając jedno zdanie "rozjedzie się" nam przez to cała strona - otrzymujemy to poprzez precyzyjnie ustawienie odległości np. obrazku do tekstu, jeśli tekst się nie zmieści to zostaniemy o tym poinformowani, ale nie spowoduje to uszkodzenia całego układu
  • tworzyć zajawki w gazecie i powiązanie z tekstu z dalszymi stronami - przykładowo na pierwszej stronie dajemy króciutki wstęp z informacją, że ciąg dalszy na stronie 5 i dajemy powiąż te dwa bloki tekstowe. Efekt? Gdy w pierwszym bloku dopiszemy za dużo tekstu to nadmiar tekstu z pierwszej stronie zostanie automatycznie przeniesiony na piątą stronę
  • korzystamy z szablonów - raz tworzymy szablon (lub wiele szablonów) - jak ma wyglądać strona a później w łatwy sposób powielamy strony, dzięki temu gazeta ma spójny profesjonalny układ - Tytuły są tej samej czcionki, rozmiaru itp.
  • tworzenie wielu szablonów - jeśli tworzymy np. newsletter to pierwszym razem robimy szablon, a następne odcinki newslettera formatujemy już z tego szablonu - pozwala to na utrzymanie spójności sprawiając, że nasze kolejne odcinki newslettera wyglądają profesjonalnie - każdy odcinek gazetki jest jednakowo skomponowany tak jak papierowe gazety
  • w efektywny sposób można tworzyć kolorowe okładki
  • i wiele innych udogodnień przy pracy nad gazetką, których nie w sposób tutaj wymienić.

W kolejnym odcinku zajmiemy się krok po kroku tworzeniem mini gazetki.

Spis treści:

  • Wybieramy układ strony i tworzymy nowy dokument
  • tworzymy szablony strony głównej i lewej i prawej strony gazetki
  • tworzymy jednolitych tytułów, podtytułów i tekstu artykułów
  • wstawianie artykułów
  • eksport do pdfa gazetki, newslettera lub biuletynu




Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl