Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Projekt graficzny strony - template

     By strona mogła zaistnieć w dzisiejszych czasach dobrze jest, gdy jej treść jest opakowana w ładną grafikę.

    Gdy sieć Internet była jeszcze w powijakach znaleźć można było dużo stron o niezbyt ładnym wyglądzie. Samo posiadanie strony były już czymś wielkim. Dziś, kiedy lwia część firm posiada już stronę, byle jak wykonana grafika może być niezbyt dobrze postrzegana.

W sieci Internet ogromne znaczenie ma to co widzimy, tak więc nasza strona WWW jest w pewnym sensie naszą wizytówką. Dlatego warto przyłożyć się, by grafika nie była zbyt ordynarna i odpychająca. Nie musi być ona nadmiernie rozbudowana, czy wymyślna. Wystarczy, że będzie schludna i estetyczna.

Dziś graficy często tworzą najpierw graficzny obrazek jak strona ma wyglądać i dopiero po ukazaniu tego klientowi następuje ewentualna faza poprawek i dopiero po zatwierdzeniu całości następuje pocięcie grafiki i wpięcie jej do systemu zarządzania treścią CMS. Na etapie zatwierdzenia projektu graficznego powinny zakończyć się dywagacje na temat grafiki ponieważ zmiany po pocięciu grafiki mogą być kosztowne czasowo a jeśli komuś zlecamy to może się to odbić na naszej kieszeni.

Skąd wziąć projekt graficzny strony?

Oczywiście projekt graficzny możemy:

  • utworzyć sami,
  • zlecić go grafikowi
  • lub dobrać isntniejący już w sieci w postaci katalogów projektów - są dostępne darmowe jak i płatne projekty

Którą metodę wybrać? Spróbuję uwypuklić wady i zalety niektórych z nich.

Zlecenie grafikowi projektu graficznego

     Jeśli nie mamy dużych zdolności graficznych i cierpliwości to pewnie zlecimy projekt komuś innemu. Warto jednak przed tym zastanowić się czego oczekujemy oraz wstępnie naszkicować jak miałaby taka strona wyglądać, gdyż grafik zanim zacznie pracę nad projektem graficznym pewnie będzie chciał poznać czego od niego oczekujemy. Jest to raczej droższy sposób na utworzenie projektu graficznego jednak jego niewątpliwą zaletą jest to, że może on być dostosowany do naszych potrzeb i być unikalny w sieci.

Darmowy tamplate

     Jesli priorytetem są niskie koszty to znacznie taniej jest poszukać darmowy szablon graficzny wśród serwisów oferujących takie projekty. Wcale nie muszą one być gorsze od tych "szytych na miarę". Jednak w przypadku darmowych szablonów graficznych musimy się liczyć z tym, że w ramach licencji będziemy musieli zostawić link do strony producenta typu: "strona pochodzi ze strony ...". Poza tym na stronie firmowej nie wygląda to zbyt profesjonalnie, lecz jeśli jest to nasza strona prywatna problem nie jest tak istotny.

Gorszą sprawą jest to, że raczej nie będziemy unikalni w sieci pod względem grafiki. Na tej licencji każdy może sobie pobrać projekt graficzny i umieścić u siebie. Dobrą wiadomością natomiast jest to, że często mamy możliwość modyfikacji takiego projektu, by sprawić że będzie się on od innych odróżniał. Jednak to wymaga już on nas przeróbek...

Gotowy płatny template

     Niekiedy na stronach z projektami graficznymi można znaleźć znakomicie wykonane szablony stron WWW, niektóre z nich bardzo profesjonalnie wyglądające. Niemniej jednak są one płatne. Zaletą tego jest jednak to, że widzimy już efekt końcowy a nie jak przy zlecaniu nie wiadomo co nam grafik zaproponuje. Cena szablonu często nie jest wygórowana. Problemem natomiast jest to, że często jest on nieuniklany w sieci, czyli może być wiele takich stron w sieci o takim samym wyglądzie. Niekiedy możemy wykupić projekt na własność, czyli przy wyższej cenie zostanie on usunięty z dalszej sprzedaży, niestety jeśli firma wcześniej sprzedała już kopie tej strony innym to mogą być one dalej w sieci i niewiele możemy na to poradzić. Jedynie gdy projekt jeszcze się nie sprzedał a wykupimy wyłączność wówczas możemy mieć większą pewność, że projekt jest całkowicie nasz.

Gdy już projekt jest w naszym posiadaniu przechodzimy do dalszego etapu, czyli do systemu CMS, ale to już temat następnego artykułu.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl