Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Szukanie plików i przeszukiwanie wielu plików

    Niekiedy potrzebujemy znaleźć konkretny plik z dysku C:, lub nawet wszystkie zdjęcia z  tego dysku. Przeglądanie manualne dużej ilości katalogów może zabrać nam sporo czasu. Tu przychodzi z pomocą Total Commander! Potrafi on nawet poszukać tekstu w plikach!

Szukamy konkretnego pliku

Wchodzimy na dany dysk, lub do danego katalogu który chcemy przeszukać w celu odnalezienia szukanego pliku. Następnie korzystamy ze skrótu klawiszowego alt+F7.
Wpisujemy dokładną nazwę pliku (np. mój jadłospis.doc) w polu do szukania i dajemy szukaj. Teraz zostanie przeglądnięty cały katalog z podkatalogami w celu odnalezienia plików o dokładnie takiej nazwie, co zostanie wyświetlone w liście jeśli program odnajdzie na dysku te pliki lub odpowie, że nic nie znalazł.

Szukamy określonego typu plików

Gdy chcemy znaleźć wszystkie zdjęcia z danego dysku czy katalogu umieszczamy kursor w katalogu, który chcemy przeszukać a następnie wciskamy alt+F7. W pole szukania wpisujemy takie wyrażenie:

*.jpg
Wówczas zostaną wyświetlone wszystkie pliki z rozszerzeniem jpg. Gwiazdka oznacza dowolne znaki.
Gdy chcemy zawęzić szukanie do wszystkich plików jpg z początkiem dom możemy dać taką opcje np.:
dom*.jpg

albo gdy nie wiemy w którym miejscu jest słowo dom *dom*.jpg itp.

lub dom.* - wszystkie pliki o nazwie dom z dowolnym rozszerzeniem.

Przeszukiwanie plików w celu odnalezienia w nich tekstu

Inną ciekawą opcją jest przeszukanie plików pod względem zawartości danego fragmentu tekstu w nich. O ile poszukać plików o danym rozszerzeniu nie jest aż tak trudno to jednak manualnie przeszukać wiele plików i poszukać w nich danego fragmentu to już może przerosnąć człowieka i nadwyrężyć jego cierpliwość. Ale od czego mamy komputery i programy. Total Commander powinien sobie z łatwością z tym zadaniem poradzić.

Poszukujemy zatem fragmentu np. "Joomla 1.6" w tekście plików w danym katalogu. Wchodzimy zatem do niego a następnie standardowo wciskamy alt+F7. Zaznaczamy jednak inną niż standardowo opcję, czyli "Znajdź tekst". Tam też wpisujemy nasz fragment i dajemy "Zacznij szukać" i cieszymy się wynikami...

Pamiętajmy, że możemy również skorzystać z opcji wyrażeń regularnych, które dodatkowo pozwalają na większą kontrolę nad zleconym szukaniem.

Kompresowanie plików i katalogów


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl