Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Tworzenie łamów

scribus_17.jpg

Tworzymy teraz dodatkowo kolejny blok tekstowy z tym, że tu stworzymy 3 łamy, czyli 3 kolumny. Tworzymy blok tekstowy, następnie w okienku "Właściwiści" ustawiamy w zakładce kształt - ilość łamów 3. Teraz kiedy wypełnimy blok tekstem podzieli się on na trzy kolumny. Możemy oczywiście regulować odległości między łamami, zaokrąglić rogi naszej ramki, warto popróbować.Tworzenie artykułów z obrazkami

Uworzymy kolumnę z trzema łamami i z obrazkiem oblanym tekstem. Opcja jest na tyle ciekawa, że obrazek może się wrzynać w więcej niż jedną kolumnę.

scribus_18.jpg

By wstawić obrazek klikamy na ikonce wstawiania obrazków u góry i zaznaczamy miejsce w postaci prostokątu, gdzie obazek ma być wstawiony. Zauważmy, że obrazek będzie leżał na tekście i go przykryje. By obrazek opływał tekst należy w opcjach okienka "Właściwości" w zakładce kształt wybrać "tekst opływa ramkę". Wówczas tekst usunie się i dopasuje do zdjęcie.

Jeśli klikniemy dwa razy na zdjęciu otworzy się nam okienko i będziemy mogli wybrać plik z dysku, skąd będzie wgrane zdjęcie do artykułu.

scribus_19.jpg

Teraz kiedy wgraliśmy zdjęcie najprawdopodobniej wyświetlana będzie tylko część zdjęcia, dlatego musimy dopasować zdjęcie do ramki, oraz dopasować odstępy tekstu od zdjęcia tak, by tekst nie dotykał zdjęcia. Z pomocą przychodzi nam znane już okienko Właściwości w zakładce Obrazek. Możemy dać najpierw "Skaluj do rozmiaru ramki" a następnie przełączyć na skalowanie za pomocą suwaków i dopracować całość.
Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl