Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Tworzenie menu - Joomla

     Teraz przejdziemy do bardziej zaawansowanej części, czyli utworzymy swoje własne menu. Przydaje się to wówczas, gdy chcemy wyodrębnić pewną grupę linków jako całość, czyli jeśli tworzymy przykładowo nowy dział o Joomli możemy utworzyć całe menu, które będzie dotyczyło tylko niej samej.

Tworzenie menu od podstaw

By utworzyć nowe menu należy kliknąć na: Menu->Projektant menu->Utwórz menu

joomla_25.jpg

Następnie w otwartym oknie wpisujemy

  • tytuł menu - nazwę pod jaką będzie widoczne menu
  • typ menu - należy tu wpisać nazwę menu ale dla Joomli, czyli bez polskich znaków oraz spacji itp. (zostaną one zamienione np.ą na a itd.)
  • oraz krótki opis
joomla_26.jpg

"Moje menu" powinno pojawić się w spisie gdy najedziemy myszką na Menu, co jest widoczne obok na obrazku.

Problem jest jednak w tym, że menu pomimo, że istnieje nigdzie nie jest jeszcze przypisane, zatem nigdzie też na stronie WWW poza panelem administracyjnym się nie wyświetla.

W kolejnych krokach spróbujemy temu zaradzić. Powiedzmy, że chcemy, by to menu pojawiło się nad menu głównym, czyli "Main Menu".

joomla_27.jpgWybieramy z menu górnego Rozszerzenia->Moduły, szukamy "Main Menu" i znajdujemy, że znajduje się ono na pozycji "position-7". Musimy wiedzieć, że szablon strony w Joomli jest podzielony na miejsca, gdzie jest menu górne, menu boczne, stopka itd. Tylko w tych miejscach możemy dodawać swoje menu, czy też moduły i one mają swoje oznaczenia takie jak np. powyższe "position-7". Gdybyśmy chcieli wstawić menu w miejsce niestandardowe niekiedy mogłoby się nie obyć bez przeróbki szablonu.
joomla_28.jpg
Kiedy znamy już pozycję, do której chcemy wstawić nasze nowe menu klikamy będąc w Rozszerzenia->Moduły na guzik Utwórz, co powinno zaowocować otwarciem okienka takiego jak obok na obrazku.
Wybieramy w nim oczywiście Menu
joomla_29.jpg
W nowo otwartym oknie wpisujemy kolejno tytuł, pozycję - widok na kolejnym obrazku, na dole wybieramy Moje menu, oraz w opcjach podstawowych również należy podświetlić Moje menu.
joomla_30.jpg

Będąc jeszcze w poprzednim okienku gdy klikniemy na pozycja - Wybierz pozycję pojawi się nowe okienko. Tam wybieramy "position-7" - obszar, gdzie jest menu główne, oczywiście możemy tu wybrać równie dobrze np. stopkę - wówczas menu powinno się pojawić na dole strony.

Zatwierdzamy jedno i drugie okienko jednak by efekt był widoczny po stronie klienta musimy jeszcze dodać do menu jakieś artykuły, lub inne elementy.

joomla_31.jpg
Wchodzimy na menu->Moje menu->Utwórz pozycję menu. Tam wybieramy przykładowo "Pojedynczy artykuł", wpisujemy tytuł menu, oraz wybieramy artykuł, który ma się wyświetlać i zapisujemy.
joomla_32.jpg
Teraz przechodzimy na stronę klienta podziwiać efekt naszej pracy!

Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl