Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Urządzenia wielofunkcyjne - na co zwrócić uwagę przy kupnie drukarki

     Drukarki wielofunkcyjne są to drukarki z wbudowanym skanerem i są one odpowiednikiem popularnego ksera z tą różnicą, że ksero kojarzy się nam z reguły z laserowym wydrukiem oraz z możliwym formatem przynajmniej A3.

     Urządzenia wielofunkcyjne natomiast mogą być zarówno laserowe jak i atramentowe. Nawet te drugie są być może w Polsce bardziej popularne ze względu na dość niską cenę oraz za względnie dobrą jakość a także co dla niektórych może być ważne wydruk w kolorze.
Niestety urządzenia wielofunkcyjne laserowe kolorowe są dość drogie a ich eksploatacja choć niekoniecznie musi być droga sama w sobie to jednak same tonery nie są tanie. Kiedy przyjdzie nam wymienić tonery kolorowe i czarny naraz to kwoty mogą być dość spore, bo niejeden toner kosztuje tyle co całe urządzenie wielofunkcyjne atramentowe...

Niestety kardzidże w urządzeniach wielofunkcyjnych atramentowych mogą po jakimś czasie nieużywania zasychać. Jest to duża wada, gdyż choć tusze są często dużo tańsze niż tonery to jednak koszt zakupu zarówno kolorowego jak i czarnego tuszu często zbliża się do sporej części zakupu nowego urządzenia wielofunkcyjnego. Z pomocą przychodzą jednak zamienniki oraz możliwości napełniania takiego kardridża. Trzeba jednak rozeznać temat oraz sprawdzić czy są zamienniki do urządzenia wielofunkcyjnego jakie zamierzamy nabyć. Problemem może się okazać np. głowica na stałe wbudowana w drukarkę oraz wysoki jej koszt. Wówczas, kardridż zawiera jedynie sam tusz i choć mogą być one tanie to jednak gdy uszkodzi się głowica koszt naprawy może się okazać nieopłacalny.

Gdy wymieniamy za każdym razem tusz z głowicą drukującą wówczas gdy zepsuje się głowica nie musimy naprawiać drukarki lecz wystarczy tylko wymienić kardridż.

 Urządzenia wielofunkcyjne są zatem dobrym rozwiązaniem, gdyż w jednym urządzeniu mamy zgrupowane zarówno skaner, durkarkę oraz kopiarkę. Dzięki temu nie musimy kupować dwóch urządzeń a nawet włączać komputera by skserować dokumenty. Trzeba tylko dostosować kopiarkę do swoich potrzeb i wybrać atramentową lub laserową.

Laser czy atrament?

    Jeśli zależy nam na kolorze a nie chcemy wydawać dużych pieniedzy to pewnie zdecydujemy się na atramentówkę. Gdy jednak drukujemy rzadko wówczas musimy się liczyć z ewentualnością zaschnięcia tuszu w kardridżu i koniecznością reanimacji lub wymiany na nowy... Atrament sprawdza się dość dobrze, gdy używamy drukarki na co dzień, wówczas nie powinien zaschnąć a gdy ją napełniamy koszt eksploatacji powinien być ekstremalnie niski.

Gdy drukujemy nie ważne czy dużo czy mało ale z dużymi przerwami i nie zależy nam na kolorze warto zakupić urządzenie wielofunkcyjne laserowe. Dobrze by było gdyby była możliwość używania zamienników.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl