Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Ustawiamy nagłówki i numery stron

W tym miejscu ustawimy nagłówek, który będzie widoczny na każdej ze stron - warto go zatem ustawić w szablonie. Będąc wciąż w edytorze "stron wzorcowych" wchodzimy na "Strona lewa" i dodajemy linie poziomą u góry nieco poniżej marginesu

scribus_05.jpg

Wybieramy narzędzie rysowania linii (zaznaczone w czerwonym kółku obok) klikamy i nie puszczając lewego klawisza myszy przeciągamy kursor na prawo. Możemy przytrzymać na klawiaturze klawisz ctrl - pozwoli to na narysowanie dokładnie prostej linii.

scribus_06.jpgW kolejnym kroku wybieramy narzędzie do tworzenia bloczków tekstowych i rysujemy przeciągając myszą prostokąt, w którym będzie umieszczony tekst. W tym miejscu umieścimy nagłówek klikając w bloczku dwa razy i pisząc tekst. W naszym przypadku napiszemy: "Twój Kosmos - Biblioteka kosmonauty" i na końcu dodamy numer strony.
scribus_07.jpgOczywiście numer ma się automatycznie zmieniać. Dodajemy zatem nie liczbę, tylko wybieramy z górnego menu: Wstaw->znak->numer strony. Wstawi się znak #. Symbol ten przesuwamy w prawo tabulatorem wspomagając się na końcu spacją.

Podobnie zrobimy dla szablonu strony prawej, tyle że numer strony będzie z lewej strony, zaś napis "Twój Kosmos - Biblioteka kosmonauty" z prawej. By dokonywać zmiany na szablonie strony należy oczywiście przejść w edytorze szablonów na prawa strona. Możemy również zamiast tworzyć od nowa linię poziomą skopiować ją ze strony lewej do strony prawej. Wystarczy zaznaczyć linię ctrl+c następnie prześć do strony, gdzie ma być skopiowana i dać ctrl+v i podobnie z napisem.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl