Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Usuwanie szumu z nagrań mp3

          Często nagrywając dźwięk ze starych źródeł na przykład z kaset magnetofonowych, lub z mikrofonu łapiącego wszystkie dźwięki dookoła wdziera nam się niechciany szum, który potrafi skutecznie zagłuszać właściwy przekaz. W artykule pokażemy jak można się pozbyć tego szumu, lub przynajmniej go trochę zmniejszyć.

    Program Audacity pozwala na usunięcie tych jednostajnych szumów, trzasków w naszym nagraniu. Pozwala wyciąć ten rodzaj uciążliwości w naszych utworach. Przykładowo przetwarzamy nasze stare kasety magnetowfonowe na mp3, a jak wiadomo kasety te często same z siebie zawierały mnóstwo szumu, dlatego po nagraniu na mp3 warto choć w drobnym stopniu poprawić jakość naszych nagrań.

audacity_24.jpg

Obok jest nagrany dźwięk, który jest lekko zaszumiony. Pokażemy teraz jak pozbyć się tego szumu. Szum na wykresie obok wygląda mniej więcej tak:  audacity_25.jpg Oczywiście w tym przypadku szum jest niewielki, ale i taki możemy usunąć.

audacity_26.jpgZaznaczamy teraz próbkę szumu - widać to obok na obrazku, oraz klikamy na opcję Efekty->Odszumiacz.

audacity_27.jpg

Uruchomi się taki ekran. Klikamy teraz na button "Pobierz próbkę szumu. Okienko zamknie się. Teraz zaznaczamy obszar na którym ma być dokonane oszumianie (jeśli całość to możemy dać ctrl+a) i dajemy znów Efekty->Odszumiacz.
Pojawi się okienko Odszumiacza tyle że próbkę szumu będziemy mieli już w pamięci. Teraz możemy zająć się pozybiem szumu. Suwakiem przesuwamy w lewo lub w prawo w celu regulacji odszumiania i za pomocą buttona Podgląd usłyszymy efekt działania narzędzia. Jeśli przesadzimy i damy za dużo w prawo może nastąpić znaczne zniekształcenie dźwięku, jeśli za bardzo w lewo to pozostanie za dużo szumu. Metodą prób i błędów wybieramy najlepszą jakość i dajemy "Usuń szum".
audacity_28.jpgPorównajmy teraz widok na obrazku obok z obrazkiem pierwszym przed odszumieniem. Najłatwiej zauważyć jest, że przestrzenie pomiędzy dźwiękami właściwymi są niemal idealną prostą, czyli niemal idealną ciszą.

Polecam poeksperymentować z różnymi nagraniami.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl