Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli ZoneAlarm firewall

Zastosowanie firewalla ZoneAlarm:

  • program chroni przed niechcianym dostępem z sieci lokalnej jak i Internetu do naszego komputera
  • jeśli jakikolwiek program z naszego komputera chce się połączyć z Internetem musi uzyskać taką zgodę od nas

Dzięki temu programowi udało mi się kiedyś odwirusować komputer. Przeskanowałem komputer programem antywirusowym, jednak nadal został niewykryty program szpiegujący, który non stop wysyłał coś z dysku do Internetu. Po zainstalowaniu ZoneAlarmu, firewall zablokował dostęp szpiegowi do Internetu. Przy okazji dowiedziałem się jaki program wysyła te dane, tzn. jaki plik z rozszerzeniem .exe to robi. Dzięki temu po wejściu w tryb awaryjny bez problemu usunąłem plik a tym samym pozbyłem szpiega.

Instalacja

Pobieramy program wpisując na przykład "ZoneAlarm download" w wyszukiwarce.
Po kliknięciu na napis download/pobierz program powinno uruchomić się okienko zapytujące gdzie chcemy zapisać ściągany program. Wybieramy kalalog na dysku, gdzie mamy instalki i potwierdzamy ok.

02_zonealarm.gifPo ściągnięciu pliku uruchamiamy go:
Następnie naciskamy dalej, w kolejnym okienku wpisujemy swoje imię oraz e-mail i znów klikamy na dalej. W następnym okienku zaznaczamy, że akceptujemy regulamin i już rozpoczyna się instalacja "zapory ogniowej".
03_zonealarm.jpg

Już zaraz po pierwszym uruchomionym komputera ZoneAlarm daje o sobie znać. To dobrze. W moim przypadku wykrył próbę połączenia się z Internetem aplikacji gg.exe. Oczywiście jest to komunikator gadu gadu. Teraz dzięki ZoneAlarmowi sam mogę stwierdzić, czy chcę aby dana aplikacja miała dostęp do Internetu. Czy jest to pożyteczny program, czy też szpieg, który "wynosi" po kryjomu dane z mojego komputera.

W przypadku gadu gadu oczywiście stwierdzam, że jest to aplikacja pożyteczna i że chcę aby miała ona dostęp do świata zewnętrznego.

Możemy zatem kliknąć na Allow, by pozwolić jej na dostęp do Internetu. Nim jednak to zrobimy warto zaznaczyć opcję "Renember this setting".
Oznacza ona, że firewall zapamięta to ustawienie i już więcej nie będzie pytał nas czy chcemy by gadu gadu miało dostęp do Internetu. Gdybyśmy nie zaznaczyli tej opcji, to za każdym razem gdy uruchomimy komputer musielibyśmy klikać na guzik Allow.


Aplikacji możemy używać całkowicie bezpłatnie dopóki używamy jej do celów niekomercyjnych, czyli w domu. W firmie, by działać legalnie musimy dokonać zakupu tegoż programu.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl