Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Jak złożyć komputer - składanie komputera

   Złożenie komputera stacjonarnego wcale nie jest takie trudne. Jeśli posiadamy choć odrobinę zdolności technicznych nie powinno nam to sprawić wiele trudności.

    Oczywiście jeśli się zupełnie na tym nie znamy to lepiej jest zlecić to wykwalifikowanej osobie, jednak gdybyśmy znaleźli się w sytuacji konieczności samodzielnego działania to warto zapoznać się z podstawowymi zasadami.

Przede wszystkim powinniśmy zanim zajmiemy się składaniem komputera zadbać o to by nie być naelektryzowanym jest to w szczególności ważne zimą, gdy powietrze jest względnie suche a co sprzyja powstawaniu ładunków elektrostatycznych, które możemy przenosić na elementy płyty głównej czy innych kart komputera ryzykując ich uszkodzeniem. Dobrze jest zatem zanim zaczniemy cokolwiek robić dotknąć większego elementu metalowego, np. kaloryfera i uziemić ewentualny ładunek.

Kolejne kroki składania komputera to:

Montaż napędu DVD/CD/Blu-Ray
    Rozkręcamy obudowę, czyli ściągamy boczne blachy tak, by dało się zamontować płytę główną.
Zanim umieścimy płytę główną warto zamontować napęd DVD gdyż niekiedy może przeszkadzać płyta główna. Powinno się dać go wsunąć z przodu, lecz nie zawsze musi się nam to udać, dlatego lepiej jest wpiąć go zanim zamontujemy płytę, którą moglibyśmy uszkodzić upychając napęd DVD później. Niekiedy konieczne będzie usunięcie plastików z przedniego panela obudowy, który najczęściej montowany jest na zatrzasku. Jeśli jest z otwieraną klapką to powinniśmy go zostawić. Czasem możemy się też spotkać z blachą, którą trzeba będzie usunąć.

Montaż płyty głównej

     Po dokręceniu napędu DVD do szyn obudowy, wyciągamy płytę główną z pudełka i przymierzamy ją we wnętrzu komputera. Powinna ona leżeć na wspornikach, do których można ją przykręcić, lub do plastikowych zatrzasków. Ważne jest, by była ona równomiernie przykręcona, czyli żeby w żadnym rogu, lub na środku nie wisiała w powietrzu, tylko była stabilnie zamocowana. W razie braku wspornika z reguły powinno dać się go wkręcić, gdyż wraz z obudową powinniśmy otrzymać woreczek ze śrubkami i wspornikami. Producent obudowy nie zawsze wkręca wszystkie wsporniki, gdyż różne płyty główne mają różne rozmiary, dlatego sami musimy zlokalizować, które wsporniki są potrzebne i je wkręcić. Tu należy zwrócić uwagę na to, by dobrać wsporniki odpowiedniej długości. Jest to bardzo ważne, gdyż gdy użyjemy zbyt krótkich, lub zbyt długich płyta może się zbyt mocno wyginać i może dojść do pęknięcia ścieżek na niej.

Gdy mamy już wkręcone wszystkie wsporniki, dostosowujemy blachę do tylnego panelu płyty głównej. Chodzi o tą blaszkę, która jest przy tylnych gniazdach takich jak porty drukarkowe, złącze myszy i klawiatury itp. Następnie umieszczamy płytę główną i lekko wkręcamy śrubki. Dobrze jest ich teraz jeszcze mocno nie dokręcać. Zrobimy to, gdy umieścimy karty PCI i inne do odpowiednich złącz płyty oraz przykręcimy je do obudowy. Zapobiegnie to niepotrzebnym naprężeniom a tego powinniśmy unikać, by nic nie narażać płyty na ewentualne pęknięcia.

Montaż procesora

    Do płyty możemy wpiąć procesor, choć można to zrobić przed jej zamontowaniem w obudowę. Przy umieszczaniu procesora należy zwrócić uwagę na oznakowanie na płycie głównej i na procesorze, by procesor umieścić odpowiednio. Warto też zanim go zatrzaśniemy dźwignią sprawdzić, czy wcisnął się całkowicie. Jest to ważne, by nie był pod kątem, bo może nie łączyć oraz mogą powstawać niepotrzebne naprężenia po zamotowaniu wentylatora.

Jeśli nie ma na radiatorze z wentylatorem powłoki poprawiającej przewodzenie ciepła możemy posmarować miejsce styku procesora i radiatora specjalną pastą poprawiającą zdolność przechodzenia ciepła z procesora na radiator. Następnie nakładamy radiator i zatrzaskujemy go na procesorze znajdującym się na płycie głównej. Oczywiście musimy wenylator wpiąć w płytę główną. Gdzie? Z pomocą powinna nam przyjść instrukcja płyty głównej. Na płycie głównej często pisze też przy złączu "CPU FAN", warto jednak mieć przed sobą instrukcję, by nie pozamieniać miejscami różnych wtyczek.

Montaż pamięci, kart, dysku twardego

     W kolejnym kroku wpinamy pamięci oraz karty, które będą nam potrzebne. Teraz możemy już poodkręcać śrubki na płycie głównej.

Montujemy też dysk twardy oraz ewentualnie napęd dyskietek jeśli taki jest w zestawie. Następnie trzeba zająć się wtyczkami. To wszystko warto robić zgodnie z instrukcją płyty głównej. Powinny tam być rysunki, które ułatwiają zlokalizować co gdzie powpinać. Nie da się tu dać rady uniwersalnej, ponieważ płyty się różnią i wtyczki wpina się w różne miejsca w różnych rodzajach płyt głównych.
Ważne jest zasilanie - rząd 2-3 wtyczek, następnie zasilanie do napędów - DVD, dyskietki, dysk twardy. Kable danych - dyskietki, napędy oraz dysk twardy.
Następnie możemy podpiąć malutkie wtyczki z obudowy a mianowicie diody zasilania i dysku twardego, przycisk reset i power, USB oraz przednie gniazda słuchawek i mikrofonu oraz ewentualny dodatkowy wiatrak obudowy jeśli taki jest. Gdy nam zostaną jakieś przewody warto skonfrontować to z płytą główną i zlokalizować gdzie należy to wpiąć.

Gdy wpięte zostały wszystkie przewody i nic nie zostało nam z urządzeń, które mieliśmy podpiąć należy posprawdzać, czy wszystkie śrubki są poodkręcane oraz czy nie zostały jakieś śrubki czy elementy w obudowie oraz tak ułożyć przewody, by nie wpadły w wentylator procesora i karty graficznej.
Sprawdzamy w instrukcji obsługi, czy czegoś nie pominęliśmy a następnie należy podłączyć monitor, klawiaturę i myszkę i zasilanie do komputera złożyć obudowę a następnie go uruchomić i zainstalować system np. Windows 7, Windows Vista, czy też Windows XP.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl