Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Komputer wolno chodzi, wolno pracuje co zrobić?

       Co zrobić, gdy nasz nowy/prawie nowy komputer nagle zaczyna bardzo wolno pracować? Jak go kupiliśmy, to chodził tak szybko, a nawet przez długi czas chodził bardzo szybko a teraz coś go mówiąc potocznie "zmuliło". Otóż przyczyn dlaczego komputer wolno chodzi może być wiele, ale spróbujemy zaradzić temu problemowi w niniejszym artykule.

Przyczyną dlaczego komputer wolno pracuje może być między innymi:

  • duże obciążenie procesora przez uszkodzony program
  • wirus, trojan, lub inne złośliwe oprogramowanie
  • zbyt mało pamięci - czasem wystarczy pousuwać kilka programów, które są automatycznie uruchamiane przy starcie komputera, jeśli jednak używamy systemu XP i mamy pamięci 128MB to raczej nic nam nie pomoże jak tylko dokupienie pamięci (dla Visty będą to znacznie większe wymagania).
  • awaria sprzętowa - przyczyną może być na przykład awaria dysku twardego, który zaczyna pracować z prędkością np. 10 razy mniejszą niż powinien - czytaj więcej.

Jak zwykle przy rozwiązywaniu jakiegokolwiek problemu najważniejszą rzeczą jest wystawić właściwą diagnozę a później usunąć przyczynę naszych problemów.

Komputer wolno pracuje - zbyt duże obciążenie procesora

     Zaczniemy od rzeczy, którą najłatwiej jest sprawdzić a która najczęściej występuje. Mianowicie sprawdzimy, czy nasz procesor nie jest zbyt mocno obciążony przez jakiś programy/aplikacje, które sobie działają w tle. Czasem może się zdarzyć, że jakiś program zostaje uszkodzony i powoduje nadmierne obciążenie procesora, lub mogliśmy złapać wirusa, który załatwia swoje sprawy - nie bacząc na to, że my chcemy korzystać z naszego komputera w normalny sposób.

Aby sprawdzić, czy tak nie jest w naszym przypadku możemy uruchomić "menedżer zadań Windows", w którym jest wiele cennych informacji.

menedzer_01.gif

Przytrzymujemy jednocześnie klawisze ctrl+alt i naciskamy raz klawisz delete. Pojawi się nam okienko naszego menedżera.

Jest nim u góry kilka zakładek:

  • Aplikacje - pokazuje jakie aplikacje są aktualnie uruchomione - możemy wejść na daną i kliknąć na  "Zakończ zadanie" - a aplikacja zostanie zamknięta
  • Procesy - wszystkie (albo prawie wszystkie - rootkity mogą być niewidoczne, ale o tym przy okazji artykułu o wirusach) uruchomione procesy
  • Wydajność - w graficzny sposób ukazane zużycie naszego procesora i pamięci
  • Sieć - stopień wykorzystania sieci
  • Użytkownicy sieci, którzy przykładowo ściągają od nas jakieś udostępnione dane.

     Teraz zajmiemy się diagnozą co jest przyczyną, że komputer wolno działa.
Wchodzimy na zakładkę wydajność. Jeśli nie uruchomiliśmy żadnego oprogramowania to użycie procesora powinno oscylować w granicach 0%. Podczas gdy klikamy, lub przesuwamy kursor myszy może się nieznacznie zmieniać na kilka procent, jednak, gdy przestajemy cokolwiek robić powinien z powrotem powrócić do 0%.
Jeśli występuje duże obiążenie a w szczególności stałe obciążenie np. 70%, jest to dla nas sygnałem, że coś jest nie tak. Wchodzimy zatem na zakładkę "Procesy" i tam po kliknięciu na napis CPU u góry będziemy mieli posortowane procesy według zużywania mocy procesora. Da nam to obraz jaki program tak bardzo dręczy nasz procesor. W przypadku gdy nic nie robimy i nic nie uruchomiliśmy na naszym komputerze powinna być sytuacja taka jak na zdjęciu poniżej a mianowicie "proces bezczynności systemu" powinien w ok. 99% pokrywać czas zajętości procesora, czyli nasz procesor zajmuje się błogim lenistwem.

Jeśli tak nie jest i procesor nie zajmuje się bezczynnością, lub w małym stopniu to przeglądamy jakie aplikacje tak bardzo obciążają jego moc. Dzięki wcześniejszemu posortowaniu widzimy procesy, które procentowo obciążają procesor.

menedzer_02.gif

 Obok jest sytuacja prawie idealna, gdyż procesor właśnie wypoczywa, więc nie powinno być problemów z szybkością spowodowaną brakiem mocy. Niemniej jednak gdyby pojawiły się procesy które obciążają procesor w dużym stopniu to możemy zainteresować się jaki program stwarza problemy.

Najprościej przepisujemy do wyszukiwarki np. google nazwę procesu np. gg.exe i szukamy informacji o tym procesie, w tym przypadku jest to komunikator gadu gadu, ale gdy jest to inny proces możemy dowiedzieć się, czy nie jest to czasem wirus. Również w przypadku aplikacji, które sami instalowaliśmy takie jak na przykład gadu-gadu, mogło nastąpić uszkodzenie pliku, lub jego zainfekowanie wirusem. Wówczas może on zużywać bardzo dużo mocy naszego procesora. Warto wówczas zająć się usunięciem takiego wirusa, a aplikację najlepiej usunąć i zainstalować od nowa.

Możemy też zamknąć proces, który powoduje, że komputer wolno chodzi. Jednak musimy pamiętać, że wiele z tych procesów jest składnikiem systemu i jego zamknięcie może spowodować, że system przestanie pracować stabilnie, np. się zresetuje. Dlatego warto sprawdzić do czego służy dany proces.

Jeśli to nie rozwiązało problemu to zobacz:
Komputer wolno pracuje - przyczyna pamięć - czytaj dalszy ciąg tego artykułu


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl