Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Jak nagrać piosenki na płytę. Jak utworzyć płytę audio z utworów mp3

W niniejszym artykule pokażemy jak utworzyć płytę Audio CD z listy plików mp3.

    Choć format mp3 jest coraz bardziej popularny i coraz więcej urządzeń potrafi go odtworzyć, to jednak w użytku jest jeszcze wiele urządzeń, które potrafią czytać tylko płyty CD Audio. Pamiętajmy jednak, by tworząc takie płyty nie łamać praw autorskich.
W celu przetworzenia utworów z mp3 możemy się posłużyć programami np.

  • darmowy winamp - przetworzy skompresowane pliki mp3 na pliki nieskompresowane wav
  • nero, który umożliwi nagranie nieskompresowane pliki na płytę CD w formacie Audio.

Jak nagrać piosenki na CD

Przykładowo mamy listę 10 plików w formacie mp3 i chcemy przerobić je na płytę audio.

winamp1.jpgW total commanderze klikamy na pierwszym pliku, następnie przytrzymujemy (aż do kliknięcia myszą) klawisz shift i klikamy na ostatnim pliku. W ten sposób zaznaczone zostaną wszystkie pliki.
Klikamy na program winamp i jeśli opcja nie jest ustawiona włączamy funkcję "Zawsze na wierzchu" skrót ctrl+a. Możemy też włączyć wyświetlanie listy odtwarzanych plików klikając na button PL.
W kolejnym kroku łapiemy za zaznaczone pliki w Total Commanderze i upuszczamy je na Winampie. Teraz w lista plików, które przeciągnęliśmy pojawi się "playliście".

winamp2.jpg

W tej chwili gdybyśmy dali "play" utwory te zostaną odtworzone, my jednak chcemy, aby zostały rozkompresowana i zapisane na dysku w postaci plików wav. Dlatego też klikamy prawym klawiszem myszy na winampie (na "obudowie" nie na przyciskach) i pojawi się menu, z którego wybieramy peryferences (ctrl+P).

winamp3.jpgTam też wybieramy po lewej stronie Output, natomiast w okienku po prawej "Nullsoft disk writer...".
winamp4.jpgTeraz zostanie nam już tylko wskazanie programowi, gdzie - do jakiego katalogu ma zapisać nasze pliki wav. Dokonujemy tego za pomocą buttona u samej góry obok napisu directory. Po kliknięciu na nim wybieramy katalog, do którego wgrane zostaną rozkompresowane pliki.
winamp5.jpgPo zatwierdzeniu wszystkiego wystarczy nacisnąć klawisz "play" i poczekać aż Winamp upora się z wszystkimi plikami. Oczywiście nie będziemy słyszeć muzyki w naszych głośnikach, lecz niejako strumień muzyki zostanie przekazany na dysk, zamiast do naszych uszu. Pamiętajmy jednak, by takie opcje jak "powtarzaj utwór" oraz "powtarzaj listę" były wyłączone, gdyż utwory będą przetwarzane w nieskończoność. Są to buttony po prawej stronie drugi i trzeci od góry.

Teraz po przetworzeniu wszystkich plików znów klikamy na Winampie prawym klawiszem myszy->configure i output i wybieramy "WaveOutput...", lub "DirectSound Output", by Winamp odtwarzał nam muzykę w przyszłości a nie przetwarzał pliki na wavy.

Jak nagrać płytę audio

Teraz gdy mamy już listę rozkompresowanych plików możemy się zająć nagraniem ich na zwykłą tradycyjną płytę audio.

Wykonamy to za pomocą programu nero:

nero1.jpg

Umieszczamy w nagrywarce płytę CD, następnie należy uruchomić program Nero. Po uruchomieniu wybieramy po prawej rodzaj płyty czyli CD. Następnie wystarczy najechać na ikonkę nutki a pojawi się lista opcji jakie możemy wykonać na płycie audio.
Teraz klikamy na "Utwórz Audio CD".

nero2.jpgNero uruchomi wtedy okno, w którym wybieramy "Dodaj". Po tym uruchomi się standardowe okienko do wyboru plików.
nero3.jpgSzukamy katalogu, w którym mamy nagrane nasze utwory w postaci plików wav i standardowo zaznaczamy te które mają być nagrane. Jeśli mają być wszystkie to klikamy lewym klawiszem myszy na pierwszy plik, przytrzymujemy (cały czas aż do kliknięcia) klawisz shift i klikamy myszką na ostatnim pliku. Następie dajemy dodaj. Jeśli nie zamierzamy dodawać więcej utworów z innych katalogów to dajemy zakończ.

W kolejnym kroku porządkujemy kolejność utworów, możemy to zrobić łapiąc za niego i przesuwając go np. w górę, następnie sprawdzamy w dolnym pasku programu, czy nie został przekroczony maksymalny czas płyty, który generalnie wynosi dla płyt CD 80minut. Jeśli nie został on przekroczony i nie chcemy więcej nic dogrywać dajemy "dalej" a następnie "zapisz". Teraz po czasie, który zależy od szybkości z jaką nasza nagrywarka potrafi nagrywać zostaniemy poinformowani, że płyta została nagrana. Pamiętajmy jednak, że w przypadku płyt audio nie będzie możliwe dogranie dodatkowych utworów później, zatem należy ustalić listę zanim naciśniemy button zapisz.

Po tych wszystkich torturach możemy naszą płytkę umieścić w odtwarzaczu CD i już cieszyć się naszymi utworami w ulubionym sprzęcie...


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl