Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Jak zapobiegać wirusom komputerowym

     Ponieważ łatwiej jest zapobiegać wirusom niż męczyć się z ich usuwaniem. Dlatego też polecamy stosowanie programów, które będą chroniły nas przed szkodliwymi programami.

Jak zapobiegać wirusom?
Najlepszym sposobem jest niedopuszczenie, by programy te zagnieździły się w naszym komputerze. Zrealizować to możemy poprzez zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania oraz podjąć kroki nad zabezpieczniem swoich danych prywatnych takich jak:

  • program antywirusowy, który będzie śledził pliki, które uruchamiamy, czy nie są zainfekowane, sprawdzał, czy poczta e-mail, która do nas przychodzi nie zawiera nieoczekiwanego "prezentu" w postaci trojana, lub wirusa
  • program Firewall - osobiście polecam program ZoneAlarm
  • warto też okresowo zmieniać hasła do swoich kont, bankowych, allegro i innych - pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać takich haseł w postaci plików tekstowych na dysku twardym, w postaci e-maili w skrzynce odbiorczej itp.

Od czasu do czasu można też przeskanować system programem antywirusowym online. Jeśli mamy jakieś ważne dane strategiczne powiedzmy firmowe, które nie powinny się wydostać na zewnątrz to o ile możliwe najlepiej nie trzymać ich na dysku a jeśli już muszą być to warto zadbać o bardzo dobre zabezpieczenia swego systemu.

Jeśli chodzi o programy antywirusowe to polecić mogę dwa płatne:

oraz darmowy

  • Avast - darmowy dla użytkowników domowych

Natomiast jeśli chodzi o aplikację firewall to polecam

  • ZoneAlarm - również darmowy dla użytkowników domowych

      ZoneAlarm pomógł mi kiedyś u znajomego znaleźć wirusa - prawdopodobnie rootkita. (Rootkity są to programy, które ukrywają się i cały problem jest w tym, że mogą być niewidoczne np. w procesach menedżera zadań).
    Objawy były takie, że komputer chodził niestabilnie i wysyłał coś do sieci. Nie udało mi się programem antywirusowym go ani wykryć ani usunąć, ale wiedziałem, że coś jest nie tak, gdyż sieć nie powinna być obciążona, gdy nic z niej nie wysyłam i nie pobieram . Do tego co ciekawe nie udało mi się znaleźć w menedżerze zadań procesu. Z pomocą przyszedł ZoneAlarm, który wykrył, że jakiś program chce się połączyć z Internetem. Przeszukałem dysk i znalazłem. Ale to temat na następny artykuł.

Polecam zatem używanie programów antywirusowych i jakiegoś firewalla, tym bardziej że są też dostępne za darmo np. ZoneAlarm, lub Avast.

Jeśli masz już wirusa, lub podejrzewasz, że możesz go mieć zobacz artykuł - usuwanie wirusów


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl