Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Wirusy jak znaleźć i usunąć

Próba zlokalizowania programu, który spowalnia system

 Warto uruchomić "menedżer zadań windows", by stwierdzić, co jest przyczyną tak wolnej pracy (przytrzymujemy ctrl+alt i raz delete).

menedzer_02.gif

 Teraz klikamy na zakładkę procesy oraz na napis CPU aby posortować uruchomione procesy wg obciążania procesora. W sytuacji, gdy "proces bezczynności systemu" jest znacznie mniejszy niż 99% przeglądamy kolejne procesy z największym obciążeniem. Zapisujemy na kartce i szukamy co to są za procesy wpisując tą nazwę w wyszukiwarce. Jeśli znajdziemy informacje, że są to pliki wirusa to dajemy "Zakończ proces".

Jeśli będzie to wirus musimy miec na uwadzę, że najczęściej za chwilę proces pojawi się ponownie w menedżerze zadań - z reguły nie da się go tak łatwo zamknąć. Przez chwilę komputer powinien chodzić normalnie, szybko, chyba, że mamy zainstalowane więcej wirusów po chwili pewnie znów się niechciany proces uruchomi.

Możemy teraz uruchomić wyszukanie, gdzie znajduje się ten plik w systemie:
Dajemy Start->Wyszukaj->następnie w lewym menu "pliki i foldery".

W kolejnym kroku wpisujemy nazwę spisanego poprzednio pliku wirusa. Gdy znajdziemy dany program, możemy spróbować zminić nazwę lub go usunąć naciskając delete.

UWAGA! pamiętajmy, żeby dokładnie sprawdzić najlepiej nie w jednym miejscu w Internecie co to jest za plik, żeby nie usunąć jakiegoś ważnego pliku systemowego - usuwać możemy tylko te pliki, co do których na 100% jesteśmy pewni, że są to pliki wirusa a nie zainfekowany pliki systemowe. Usunięcie ważnego pliku może spowodować uszkodzenie systemu windows, dlatego zalecamy zmianę nazwy pliku zamiast jego kasowania.

Zmianę nazwy najlepiej wykonać programem takim jak total commander, gdyż umożliwia on nam dostanie się do rozszerzenia pliku, czyli możemy zablokować możliwość uruchomienia go. Przykładowo plik typu test.exe zmieniamy na test.exe_old.

Co jeśli plik nie da się usunąć?
1) Jeśli chcemy usunąć plik i się nie da, możemy spróbować zmienić jego nazwę - czasem się to udaje,

2) Jeśli zmiana nazwy nie pomoże spróbujmy jeszcze raz uruchomić menedżer zadań i jeśli plik występuje tam to należy zamknąć ten proces i w miarę szybko ponownie spróbować zmienić nazwę pliku - uruchomione aktualnie programy mogą nie dać się skasować, dlatego musimy je wyłączyć

3) Jeśli dalej nie da się go usunąć to spróbujmy uruchomić system w trybie awaryjnym i w nim zmienić nazwę/usunąć plik.

4) Jeśli i to nie pomoże to musimy uruchomić system najlepiej w trybie tekstowym i z tego poziomu spróbować unieszkodliwić plik.

W niektórych przypadkach tryb awaryjny może być jedynym sposobem aby w ogóle uruchomić komputer, gdyż wirusy mogą tak praktycznie zablokować procesor prawie w 100%.

Jeśli udało się nam usunąć plik to możemy spróbować zainstalować antywirusa i przeskanować wszystkie dostępne dyski.

Kolejnym krokiem może być użycie programu Hijack - przejdź do opisu.

Jak zapobiegać wirusom?


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl